home Wzrok Soczewki kontaktowe a alergia

Soczewki kontaktowe a alergia

Jednym z największych i najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych są różnego rodzaju alergie. Najtrudniejszym momentem dla użytkowników soczewek kontaktowych jest zwłaszcza wiosna, kiedy to następuje nasilenie wszelkich objawów, takich jak swędzenia, łzawienie, pieczenie, czy zaczerwienie oczu. Każdy z tych objawów jest na tyle męczący, że wiele osób decyduje się na zaprzestanie stosowania soczewek kontaktowych. Tymczasem dzięki odpowiedniemu postępowaniu oraz regularnym kontrolom noszenie soczewek jest możliwe nawet w sezonie alergicznym.

Jakie soczewki dla alergików są najlepsze?

Zdecydowanie najlepszą strategią w walce z objawami alergii jest stosowanie soczewek jednorazowych. Są to idealne soczewki dla alergików, ponieważ codziennie zakładane są czyste i nowe szkła, co znacząco minimalizuje ryzyko akumulacji czynników drażniących i alergenów. Co ważne, jednodniowe szkła nie wymagają stosowania płynów pielęgnacyjnych, które niejednokrotnie stanowią dodatkowy czynnik drażniący.

Jakie są zasady stosowania soczewek kontaktowych dla alergików?

Jak już wspomniano, alergie oczu są bardzo uciążliwe, dlatego też podczas szczytu sezonu alergicznego warto stosować się do pewnych zasad. Dzięki ich przestrzeganiu można w sposób komfortowy korzystać z soczewek kontaktowych dla alergików. W celu zminimalizowania problemów alergicznych należy:

  • korzystać z soczewek jednodniowych,
  • ograniczyć czas noszenia szkieł kontaktowych,
  • zmodyfikować nawyki związane z noszeniem soczewek, np. nosić je tylko przez część dnia,
  • korzystać z kropli do oczu, które przepisał specjalista,
  • skonsultować z lekarzem system czyszczenia soczewek, w przypadku korzystania z soczewek niejednorazowych.
W tym dziale  Jak dbać o soczewki kontaktowe

Czy soczewki kontaktowe mogą być przyczyną alergii?

Prawidłowe stosowanie soczewek nie może być przyczyna alergii. Jednak uczulać mogą płyny do pielęgnacji szkieł. Najczęstsze choroby alergiczne oczu, które mogą być nimi wywołane to kontaktowe alergiczne zapalenie spojówek i olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek. Najczęstsza przyczyną pierwszego ze wspomnianych powikłań był tiomersal, który stosowano jako konserwant w płynach do pielęgnacji soczewek. Obecnie większość płynów nie zawiera tego składnika.

Nieco bardziej skomplikowane przyczyny ma olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek. Najczęściej rozwija się ono w efekcie podrażnienia spojówek białkami z filmu łzowego, które odkładają się na miękkich soczewkach kontaktowych. Największą skłonność do tego typu schorzenia mają osoby cierpiące na alergię na sierść zwierząt, astmę oskrzelową, czy katar sienny. Objawy choroby to przede wszystkim wzmożone wydzielanie śluzu, swędzenie oczu podczas noszenia szkieł oraz dyskomfort w czasie ich używania, a czasem także przymglenie widzenia. Leczenie wiąże się z koniecznością ścisłego przestrzegania reguł noszenia soczewek i ograniczeniu ich noszenia do niezbędnego minimum.

W razie potrzeby lekarz włącza odpowiednie farmaceutyki. Najczęściej są to leki obkurczające naczynia krwionośne i przeciwdziałające wydzielaniu histaminy. Mogą to być zarówno krople, jak doustne leki antyhistaminowe.