home Zdrowie i uroda Apteczka – jak wybrać odpowiednią?

Apteczka – jak wybrać odpowiednią?

W każdym domu i zakładzie pracy jest apteczka pierwszej pomocy, w której przechowujemy leki, które mogą się przydać. Poza tym, musi się w niej znaleźć kilka sprzętów, które mogą być pomocne, gdy źle się poczujemy. Jak powinna wyglądać taka apteczka? Co powinno się w niej znaleźć? Jaki sprzęt kupić?

Gdzie trzeba mieć apteczkę pierwszej pomocy?

Polskie prawo nakazuje wszystkim obywatelom, by w razie potrzeby udzielili pierwszej pomocy. Wiąże się to z tym, że wiele instytucji publicznych musi posiadać apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w niezbędne środki potrzebne do ewentualnej pomocy oraz instrukcję, jak to zrobić. Taki obowiązek spoczywa na osobach zarządzających wyższymi uczelniami, obiektami hotelarskimi, statkami, pomieszczeniami szkolnymi (apteczka musi być w pokoju nauczycielskim, w laboratorium, w warsztacie, kuchni oraz   internacie). Konieczność udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku spoczywa także na kierowcach. W prywatnym aucie nie musimy mieć apteczki pierwszej pomocy, ale trzeba ja wozić w autobusie, taksówce, samochodzie ciężarowym przystosowanym do przewozu ludzi oraz w pojeździe do nauki jazdy i egzaminowania. Także w zakładach pracy pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo i higienę. W porozumieniu z lekarzem ustala się ilość, usytuowanie i wyposażenie apteczek, mając na względzie rodzaj i nasilenie możliwych zagrożeń.

W tym dziale  Jak chronić dzieci przed upałami

Co musi się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy to zestaw potrzebnych przyborów i narzędzi medycznych. Jej skład uzależniony jest od miejsca oraz potrzeb osób, które mogą z niej korzystać. Powinna być umieszczona w szafce lub odpowiedniej walizeczce, oznakowanej krzyżem, który może być biały lub zielony (znak czerwonego krzyża jest zastrzeżony dla PCK). Musi znajdować się w miejscu łatwo osiągalnym, ale niedostępnym dla dzieci. Należy ją okresowo uzupełniać, sprawdzając jej zawartość. W apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się opatrunki, bandaże, chusty trójkątne, opaski elastyczne, rękawiczki lateksowe, nożyczki, maseczka do sztucznego oddychania. Nie przechowuje się w niej leków, gdyż osoba udzielająca pierwszej pomocy może spowodować szkodę na zdrowiu poszkodowanego, podając mu przez niewiedzę złe środki. Inna sytuacja jest w przypadku domowej apteczki, w której powinny się znaleźć leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, najlepiej paracetamol i ibuprofen. Jeśli w domu mieszkają dzieci, trzeba mieć także leki w syropie lub w czopkach. Zaopatrzmy się w leki przeciwbiegunkowe i środki zapobiegające odwodnieniu, czyli elektrolity w saszetkach oraz środki na niestrawność. Alergicy powinni też kupić leki przeciwalergiczne. W apteczce warto mieć także leki łagodzące objawy przeziębienia, krople do nosa lub inhalacji, syrop lub tabletki na kaszel suchy i mokry oraz tabletki lub spray na ból gardła. Przyda się także sól fizjologiczna w ampułkach i środek łagodzący oparzenia. Nie zapomnijmy o termometrze, materiałach opatrunkowych i ciśnieniomierzu.

W tym dziale  Kosmetyki naturalne - dlaczego warto je stosować?

Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy powinna się znaleźć w każdym domu. Koniecznie musi się znaleźć w instytucjach użyteczności publicznej. Trzeba zadbać o to, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *