home Zdrowie i uroda Czym jest astma i jak ją wykryć?

Czym jest astma i jak ją wykryć?

Astma jest heterogenną chorobą, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych. Razem z astmą pojawia się najczęściej świszczący oddech, duszność, uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel, co znacząc wpływa na komfort życia. W jaki sposób się ją diagnozuje?

Czym jest astma i jakie są jej objawy?

Astma to proces zapalny w drogach oddechowych. Zapalenie obejmuje oskrzele, co jest istota choroby. To właśnie stanowi o istocie choroby. Usunięcie przyczyny choroby, czyli stanu zapalnego pozwala na kontrolę astmy i w następstwie ustąpienie objawów.

Na astmę mogą zachorować wszyscy, ale zwiększone prawdopodobieństwo mają osoby, które są obciążone genetycznie dychawicą lub chorobą alergiczną, gdyż osoby przewlekle chore na ten rodzaj choroby mają słabszy układ odpornościowy, przez co są bardziej narażeni na alergeny

 

Jednymi z pierwszych objawów astmy są ataki duszności oraz kaszlu w nocy. Dodatkowo w przypadku astmy może pojawić się:

  • ściskanie w klatce piersiowej
  • świszczący oddech.

 

W przypadku dzieci, pełne rozpoznanie jest możliwe po osiągnięciu trzech lat.

 

Objawy astmy pojawiają się niespodziewanie, i nie trwają przez cały czas. Pomiędzy napadami w większości przypadków nie odczuwa się żadnych dolegliwości powiązanych z tą chorobą.

W tym dziale  Najlepsze sposoby na kaszel

Duszność i kaszel ustępują samoistnie po przyjęciu przyjęcie szybko działającego leku rozkurczającego oskrzela,

Co należy zrobić?

W pierwsze kolejności powinno udać się do lalkarza celu przeprowadzenia wywiadu. Należy poinformować o wszystkich objawach, w tym o często powracającym kaszlu.

Prawidłowe przeprowadzenie wywiadu lekarskiego jest istotne do rozpoznania choroby. Pozwala również na określenie czynników alergicznych i etiologicznych.

 

Brak objawów astmy podczas wizyty u  lekarza nie wyklucza jej istnienie. Często świszczący oddech, uporczywy kaszel czy duszności pojawiają się jedynie po intensywnym wysiłku.

Jedną ze wskazówek diagnostycznych jest okresowość duszności lub kaszlu. Objawy te ujawniają się najczęściej pomiędzy trzecią a piątą rano, przez co chory się wybudza.

Wywiad lekarski pozwala też ustalić sezonować występowania objawów astmy oskrzelowej. Czy są one zależne od konkretnej pory roku lub miejsca np. wieś lub zanieczyszczone powietrze miejskie.

lekarz

Lekarz zleci dodatkowe badania, w tym spirometrię, które ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc w trakcie spokojnego i forsownego oddechu.

 

Dlaczego astmy nie można lekceważyć?

Badania epidemiologiczne wskazują, że astma jest często źle leczona, ze względu na brak zainteresowania objawami ze strony pacjenta. Nim chory zgłosi się po poradę, często mija bardzo dużo czasu, przez co stan astmy się pogłębia.

W tym dziale  Niezbędne akcesoria do koloryzacji włosów

Wina leży także po stronie lekarzy, którzy źle rozpoznają chorobę, myląc ją z zapaleniem oskrzeli, rozpoczynając terapię antybiotykami.

Dokładna diagnostyka, w tym szczegółowy wywiad lekarski daje większą szansę, na prawidłowe rozpoznanie choroby.  Jest to o tyle istotne, że astma oskrzelowa rozpoznana wcześniej, daje lepsze rokowania leczenia, oraz przede wszystkim zmniejsza ryzyko powstania powikłań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *