Posiadanie w domu sokowirówki kojarzy się jedynie z możliwością wyciśnięcia z niej zdrowego soku i jest to jak najbardziej słuszne. Jednak możliwości sokowirówki, a raczej resztki jakie z niej zostają, mają o wiele większe zastosowanie w kuchni.
Dlaczego warto jest posiadać własną sokowirówkę?
Posiadanie sokowirówki w domowej kuchni jest urządzeniem bynajmniej nie wymyślnym. Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę z tego jakie właściwości mają świeżo wyciskane soki. O ich leczniczym działaniu, które wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne, mówi się coraz więcej. Dietetycy zachęcają do spożywania nieprzetworzonych produktów, a więc najlepiej warzyw i owoców, a idealną jest sytuacja, gdy są one surowe.
Zdarza się tak, że niektórzy mają problemy z przyjmowaniem odpowiedniej dawki witamin w ciągu dnia. Spożywanie soków w takim przypadku jest rozwiązaniem tych problemów, ponieważ możliwe jest przycięcie dużej dawki wszystkich drogocennych składników jakie mają warzywa i owoce. Zjedzenie kilograma marchewki nie tylko jest zadaniem trudnym do realizacji, ale wręcz nie jest to wskazane. Natomiast wypicie soku z kilograma marchewek to czysta przyjemność.
Korzystanie z sokowirówki może zastąpić przyrządzanie niektórych posiłków lub przekąsek. Dobrym przykładem będzie na pewno śniadanie, ponieważ spożywanie owoców na pusty żołądek jest jak najbardziej wskazane. Warto zwrócić uwagę, by rano spożywać owoce, a wieczorem warzywa. Spożywanie soków może mieć miejsce również między posiłkami. Nie powinno się jednak pić soków podczas jedzenia, ponieważ rozrzedzają one soki żołądkowe, co powoduje dłuższe trawienie.
Jak wykorzystać resztki po soku?
Sokowirówka tworząc sok, podobnie jak wyciskarka, oddziela składniki z których wykonanie soku nie jest możliwe, od wytworzonego soku. Mając tego typu sprzęt z pewnością każdy choć raz miał poczucie straty części jedzenia, chociaż wytworzony sok i tak zawiera wiele drogocennych składników. Co zatem zrobić z niekiedy pokaźną ilością odpadków jakie powstają?
Zastosowań jest naprawdę wiele. Osoby posiadające zwierzęta, a w szczególności króliki doskonale wiedzą, że pozostałości po marchewce są ulubionym przysmakiem ich pupilków. Prowadząc ogród możesz przeznaczyć resztki jedzenia na kompost.
Pulpa znajdzie swoje miejsce również w przygotowywaniu smacznych posiłków. Internet jest pełen wszelkiego rodzaju przepisów, które pozwalają na zrobienie ciasta „ekologicznego”, chlebka, batoników itp. Niewprawionym w wykonywaniu jedzenia z „odzysku” może się to wydawać co najmniej dziwne, jednak warto rozważyć wprowadzenie do swojego menu takich dań.
Pozostałości po owocach mają bardzo dużo błonnika, który jest skuteczną bronią w walce z otyłością, obniża cholesterol oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie żołądka i jelit, usuwając m.in. problem z zaparciami. Opierając ciasto na takich substancjach dobrze jest pójść ścieżką „fit” i ograniczyć kaloryczność pozostałych składników. Korzystanie jest również wykorzystywać mąki razowe, orkiszowe, kokosowe czy żytnie. Zamiast cukru jako substancja słodząco powinien zostać wykorzystany ksylitol, miód lub cukier trzcinowy. Niezwykle zdrowym dodatkiem będą bakalie, orzechy i wszelkiego rodzaju ziarna np. siemię lniane, nasiona chia itp. Tak przygotowana przekąska, która powstała z pozostałości po wykonanym soku będzie świetnym źródłem pożywienia, który doda energii, a tym samym nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie czy wagę. Wykonywanie tego typu smakołyków jest polecane szczególnie osobom, które utrzymują linię.
Przy wykonywaniu soków dobrze jest zwracać uwagę na łączenie składników, jeśli później ma powstać ciasto. Dobrym połączeniem jest jabłko, marchew i burak, zarówno w kwestii soku, jak i przekąski.
Sokowirówka jest sprzętem, który daje wiele możliwości kulinarnych. Warto jest wykonywać wszystkie opcje, jakie daje, by móc cieszyć się zdrowymi i smacznymi daniami.