home Wzrok Jak dbać o soczewki kontaktowe

Jak dbać o soczewki kontaktowe

Jak dbać o soczewki kontaktowe

Okulary korekcyjne coraz częściej wypierane są przez soczewki kontaktowe, które umożliwiają dyskretne i komfortowe korygowanie wzroku.  Mogą być stosowane przez ludzi młodych, osoby starsze, a nawet dzieci. Jeżeli zdecydujemy się na zamianę tradycyjnych okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe, musimy mieć świadomość, że trzeba o nie odpowiednio dbać. Niewłaściwa pielęgnacja szkieł kontaktowych, może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu.

Zapoznajmy się z instrukcją

Producenci na opakowaniach soczewek kontaktowych umieszczają instrukcję, która wyjaśnia stosowanie produktu i którą należy bezwzględnie przestrzegać. Różne rodzaje soczewek mogą wymagać indywidualnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie możemy również zapominać o radach i przeciwwskazaniach specjalisty, który zalecił nam stosowanie danych soczewek.

Zawsze myjemy ręce!

Podstawową zasadą przy zakładaniu bądź ściąganiu soczewek kontaktowych jest dokładne mycie i osuszenie rąk. Niestosowanie się do tej metody może doprowadzić do zanieczyszczenia soczewki, a w konsekwencji do poważnych zakażenia oka. Jego objawy moją być bolesne i nieprzyjemne, a leczenie długotrwałe i kosztowne.

Jak czyścimy soczewki?

Do dezynfekcji niezbędne są płyny do soczewek, które kupujemy wraz z soczewkami. Są nie tylko przydatne w celu nawilżenia oka przed ściągnięciem soczewki, ale także do przepłukania pojemniczka, w którym przechowujemy szkła kontaktowe.Jak dbać o soczewki kontaktowe

W tym dziale  Czy kolorowe soczewki kontaktowe niszczą wzrok?

Czyszczenia nie wymagają tylko soczewki jednorazowe, które wyrzucamy po dniu użytkowania. Soczewki długoterminowe, noszone w trybie dziennym, wymagają codziennego czyszczenia i dezynfekcji. Jeżeli mamy soczewki ciągłe, (które nosimy zarówno w dzień i w nocy) dezynfekujemy je raz na jakiś czas. Po wyciągnięciu soczewki z oka, konieczne jest pocieranie jej palcem wskazującym. Istotne jest, aby nie wykonywać przy tym ruchów okrężnych, które mogą uszkodzić soczewkę. Czynność tą wykonujemy na obu stronach soczewki. Później z każdej strony opłukujemy soczewkę specjalnym płynem, tak, aby usunąć wszystkie zabrudzenia. Wygodnym rozwiązaniem są płyny do soczewek NO RUB (bez pocierania). W przypadku stosowania takiego płynu, wystarczy tylko opłukanie szkieł kontaktowych.

Jak przechowywać soczewki kontaktowe?

Soczewki przechowujemy w specjalnym pojemniku.  Powinny być całkowicie zanurzone w płynie do soczewek. Pojemnik musi być szczelnie zakręcony. Soczewki powinny znajdować się w pojemniku przynajmniej przez 4 godziny przed powtórnym założeniem. Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest zdejmowanie soczewek przed snem.

Pomimo tego, że pojemnik będziemy regularnie dezynfekować płynem do soczewek, powinien być wymieniany średnio, co 2-3 miesiące.

Nie stosujemy wody

Do czyszczenia soczewek i pojemnika do soczewek pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać wody. Zawsze stosujemy przeznaczone do tego płyny do soczewek. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie jednego rodzaju płynu. Płyn do soczewek posiada również instrukcję jak go stosować, a przede wszystkim datę ważności, której koniecznie musimy przestrzegać.

W tym dziale  Laserowa korekcja oka – jak przebiega i w jaki sposób się przygotować?

Nie stosujemy zasady „zaraz”

Konieczne jest, aby soczewki czyścić za po wyciągnięciu z oczu. Nie możemy odkładać ich w jakieś poboczne miejsce, z myślą, że później je wyczyścimy i schowamy do odpowiedniego pojemnika. Soczewki kontaktowe wymagają od użytkownika dyscypliny i regularnej pielęgnacji.