Ból głowy bywa trudny do zniesienia i łatwo może odebrać nam radość i chęć życia. Kiedy boli coraz bardziej i nie mamy siły, by wstać z łóżka, wtedy sięgamy po leki przeciwbólowe i próbujemy walczyć z dolegliwością. Jak jeszcze można sobie pomóc? Co zrobić, gdy ból głowy rozsadza czaszkę i wyłącza z normalnego funkcjonowania?
Dlaczego boli nas głowa?
Wiele osób narzeka na ból głowy, gdy zmienia się pogoda lub występują wahania ciśnienia atmosferycznego. Źle reagujemy również na przemieszczenie się w inny obszar klimatyczny, na przykład w góry czy nad morze. Po leki przeciwbólowe sięgamy także wtedy, gdy głowa boli nas po długim i stresującym dniu w pracy. Długotrwały stres, zmiany w kręgosłupie i brak dostępu do świeżego powietrza również mogą skutkować uczuciem rozsadzania czaszki. Wśród czynników sprzyjających są też: czerwone wino, papierosy, słodziki (aspartam), dodawane do żywności środki konserwujące oraz niektóre produkty spożywcze, na przykład żółty ser, orzechy i czekolada. Przyczyną bólu głowy może być nawet głód czy pragnienie.
Co pomaga na ból głowy? Leki przeciwbólowe i inne metody
Kiedy zaboli nas głowa, próbujemy przeczekać, a po leki przeciwbólowe sięgamy dopiero wtedy, gdy ból jest bardzo silny. Nie jest to dobra metoda, gdyż lek nie zadziała natychmiast, a w tym czasie cierpiący człowiek sięga po następną dawkę. Rozsądniej wziąć tabletkę, gdy poczujemy ból.
Najczęściej przyczyną bólu głowy jest stres lub nadmierne zmęczenie, więc musimy zadbać o relaks i odpoczynek. Skutecznym sposobem łagodzenia napięcia są ćwiczenia oddechowe, medytacja oraz muzykoterapia, lub leki uspokajające. Głębokie oddychanie pomoże osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię, a tym samym zniwelować ból. Zażyjmy leki przeciwbólowe, połóżmy się do łóżka i głęboko oddychajmy. Możemy też poprosić, by jeden z domowników rozmasował nam tylną część głowy oraz okolice podstawy czaszki.
Nie tylko leki przeciwbólowe. Zioła i olejki roślinne na ból głowy
Skutecznym sposobem na ból głowy jest także aromaterapia. Olejek miętowy reguluje pracę układu krwionośnego, wspomagając przepływ krwi, a lawendowy jest niezastąpiony w bólach migrenowych oraz spowodowanych infekcją górnych dróg oddechowych. Olejki najlepiej stosować w formie inhalacji, dodając kilka kropel do 3 szklanek wrzącej wody. Osoby zestresowane mogą otaczać się zapachem bazylii, który działa uspokajająco i pomaga się rozluźnić.
Co robić, gdy leki przeciwbólowe nie pomagają?
Są takie sytuacje, w których bólu głowy nie można lekceważyć, a leki przeciwbólowe nie pomogą. Ból może być objawem choroby, na przykład zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jaskry czy nadciśnienia. Z wizytą u lekarza nie można zwlekać, gdy ból powstał po urazie głowy lub narasta szybko i gwałtownie. Lekarz jest potrzebny natychmiast także wtedy, kiedy bólowi głowy towarzyszą: sztywność karku, niedowład rąk, nóg oraz zaburzenia świadomości lub równowagi.
Ból głowy to nieprzyjemna przypadłość, której zapewne wszyscy doświadczyliśmy. Chcąc sobie pomóc, zażyjmy leki przeciwbólowe i odpocznijmy.