home Zdrowie i uroda Jak skutecznie chronić się przed insektami?

Jak skutecznie chronić się przed insektami?

Wypad na rzekę to świetny sposób na spędzenie leniwych wakacyjnych dni. Wszystko jest idealnie – woda szumi, słońce świeci, dzieci się bawią. Tylko jeden szczegół psuje ten sielankowy obraz – atakujące ze wszystkich stron insekty. Czasami ich obecność sprawia, że wypoczynek staje się próbą przetrwania na łonie natury. Problem komarów i innych insektów nie kończy się wraz z zatrzaśnięciem frontowych drzwi domu. Jak zatem skutecznie chronić siebie i swoich najbliższych przed insektami.

Muchy – niby niegroźne, ale nieznośne

Każdy wie, jak wygląda mucha – uważamy ten owad za raczej niegroźne stworzenie. Mało kto jednak pamięta, że pospolita mucha domowa może stworzyć poważne zagrożenie epidemiologiczne. Na powierzchni ciała mucha może przenieść od 6 do 30 mln mikroorganizmów, które mogą wywoływać poważne choroby, np. polio, gruźlicę, cholerę. Dodatkowo jest to bardzo natarczywy owad, który trzepotem swoich skrzydeł niejednego obudził nim zadzwonił budzik. By żadna mucha nie przedostała się do mieszkania wystarczy zastosować kilka sprytnych trików. W okresie letnim należy pamiętać o regularnym wynoszeniu śmieci lub opróżnianiu śmietników. Odpadki to lep na muchy. Te małe insekty nie lubią za to zapachu świeżego czosnku, lawendy oraz sproszkowanej ostrej papryki. Wystarczy porozstawiać w domu na spodeczkach te składniki, a żadna much nie będzie zakłócać odpoczynku.

W tym dziale  Kiełki - na piękną cerę i zdrowe włosy

Kleszcz – zalecana jest ostrożność

Kleszcze to niewielkie insekty, które mogą wszczepić się w ludzką skórę i przez długi czas żerować na niej. Ich niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka wynika z faktu, że mogą być przyczyną groźnej choroby – boreliozy. Kleszcze mogą żyć w trawach, na krzakach lub na drzewach, skąd w prosty sposób przenoszą się na ubrania i skórę człowieka. Po każdej wizycie na łonie natury należy bardzo dokładnie obejrzeć swoje ciało, a jeśli na skórze znajdziemy kleszcza należy niezwłocznie udać się do lekarza. Można również skorzystać z preparatów, które chronią ludzi przed ukąszeniami insektów – dużą popularnością cieszą się produkty marki Mugga. Wybierając się na przechadzkę po lesie warto ubrać się szczelnie i to najlepiej w jasne kolory.

Komar – nie tylko nocny wampir

Do najczęściej spotykanych insektów w okresie letnim należą komary – w Polsce najbardziej popularnymi gatunkami są komar brzęczący i komar widliszek. Komary atakują po zmierzchu i wczesnym rankiem, a wabikiem na nie jest ludzki pot. Jak się przed nimi chronić? Przede wszystkim nie należy ubierać się na czarno – komary ten kolor widza bardzo dobrze i będą atakować. Do ochrony odsłoniętych części ciała w czasie wyprawy w plener można stosować naturalne olejki zapachowe: goździkowy, anyżowy, cytrynowy. Można również skorzystać z produktów marki Mugga, która specjalizuje się w tworzeniu preparatów przeciw insektom.

W tym dziale  Specjalista chorób wewnętrznych – kiedy warto się do niego udać?

Insekty mogą być nieprzyjemnym problemem w okresie wakacyjnym – naprzykrzające się muchy, komary, kleszcze i inne owady mogą być przyczyną poważnych chorób. W szczególności należy zadbać o najmłodszych i odpowiednio zabezpieczyć ich. Dopiero wówczas można porządnie odpocząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *