Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej występujących chorób skóry na tle alergicznym. Jest ona trudna do wyleczenia, a przyczyny nie są do końca znane. Najczęściej wskazuje się na zaburzenia układu odpornościowego. Bardzo ważne jest to, aby skórę atopową odpowiednio pielęgnować, by choremu przynieść ulgę i zahamować rozwój zmian.
Jakie objawy ma atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry na początku wywołuje swędzenie, które dekoncentruje, a z czasem nawet nie pozwala spać. Następnie skóra robi się sucha, szczególnie w zgięciach łokci i kolan. Później pojawiają się czerwone grudki zmieniające się w ropne krostki. Plamy przypominające liszaj mogą pokryć nawet całe ciało. W końcu skóra staje się delikatna i wygląda jak pergamin, jest tak cienka, że widać przez nią znajdujące się pod nią żyły.
Jak dbać o skórę atopową?
Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o dobór odpowiednich kosmetyków. Zaleca się stosowanie emolientów, które natłuszczają skórę i tworzą na niej warstwę ochronną – film lipidowy, który zapobiega wysychaniu skóry i chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Emolientem warto zastąpić nie tylko balsamy, ale i preparaty do mycia. Skóra atopowa często wymaga wielokrotnego natłuszczania emolientem w ciągu dnia. Warto pamiętać, szczególnie u dzieci, żeby paznokcie zawsze były krótko obcięte. Zminimalizuje to, ryzyko rozdrapania zmian chorobowych.
Ważne jest też to, aby do pielęgnacji ubrań osoby chorej na atopowe zapalenie skóry używać specjalistycznych środków. Mogą to być hipoalergiczne proszki i płyny do prania, a także środki higieniczne przeznaczone do pielęgnacji dziecięcych ubranek. Można również wykorzystać delikatne płatki mydlane lub kasztany piorące.
Jak unikać podrażnień skóry przy atopowym zapaleniu skóry na co dzień?
Oprócz używania odpowiednich produktów do pielęgnacji ważny jest też sposób dbania o skórę. Oto kilka najważniejszych zasad, które warto wprowadzić w życie, kiedy ma się atopowe zapalenie skóry:
– zamiast długiej kąpieli należy brać krótki prysznic;
– ręce należy myć specjalnym preparatem, a nie zwykłym mydłem;
– należy unikać jedzenia produktów, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Najczęściej uczulają takie produkty jak: cytrusy, truskawki, pomidory, czekolada, orzechy;
– trzeba unikać przebywania w pobliżu osób, które palą papierosy, gdyż dym papierosowy niekorzystnie wpływa na stan skóry;
– należy unikać sytuacji wywołujących stres i silne emocje, w tym zdenerwowanie;
– należy ograniczyć kontakt ze zwierzętami futerkowymi;
– z uwagi na możliwość występowania roztoczy należy unikać bezpośredniego leżenia na dywanach i wykładzinach;
– należy także unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż pot może wywołać podrażnienie skóry.
Pamiętając o tych prostych zasadach, można znacznie zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry atopowej czy zwiększenia objawów choroby. Należy pamiętać o tym, że choroba ta wymaga stałej kontroli lekarskiej, a każda zmiana powinna być obejrzana przez specjalistę. Pozwoli to wykluczyć również pojawienie się innych chorób.