home Zdrowie i uroda Laser czy maść? Co lepsze na blizny?

Laser czy maść? Co lepsze na blizny?

Temat blizn jest bardzo złożonym i szerokim problemem. Blizny są śladami powstałymi po zabiegach chirurgicznych, poparzeniach, skaleczeniach, cesarskich cięciach, trądziku, ospie itp. Niektóre osoby akceptują te zmiany na swojej skórze, inne żyją w poczuciu wstydu i zakompleksieniu. Współczesna medycyna pozwala na skuteczne zmniejszenie, a nawet usunięcie blizn. Która z metod jest najlepsza i najskuteczniejsza? Lepiej stosować specjalną maść na blizny czy zdecydować się na zabieg laserem?

Jak działa maść na blizny?

Maści i kremy stosowane w celu zmniejszenia blizn mają w swoim składzie przede wszystkim wyciągi roślinne, heparynę i alantoinę. Większość z tych produktów dostępnych jest w aptece bądź sklepach zielarskich, można je wykupić bez recepty. Regularne nakładanie maści na blizny sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i wygładzona, dzięki czemu nieestetyczny ślad na skórze ma szansę na zmniejszenie swoich rozmiarów. Przed nałożeniem preparatu bliznę należy lekko wymasować. Aby uzyskać pozytywne efekty stosowania maści, trzeba nakładać ją regularnie (zazwyczaj 2 lub nawet 3 razy dziennie). Kuracja trwa przeważnie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z maści na blizny można korzystać tylko i wyłącznie jeżeli rana jest zagojona – zapobiegnie to rozejściu się jej brzegów.

W tym dziale  Chirurgia stomatologiczna: resekcja wierzchołka korzenia zęba

Zabieg laserowy – czy warto się na niego zdecydować?

Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej możliwe jest leczenie blizn w postaci zabiegów z użyciem lasera. Dostępne są różne rodzaje terapii laserowych. Jego światło ma korzystny i istotny wpływ na przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek. Dzięki laserowi blizna będzie goić się na nowo, tym razem we właściwy sposób, a w efekcie uszkodzone miejsce będzie miało zbliżony kolor do koloru skóry i będzie ona bardziej elastyczna. Zabieg laserowy przyniesie najlepsze rezultaty, jeżeli będzie wykonany w miarę wcześnie – najlepiej w okresie od sześciu do ośmiu tygodni po urazie. Laseroterapia jest skuteczna również w leczeniu blizn potrądzikowych.

Leczenie blizn uzależnione jest od wielu czynników. Wpływ na powodzenie wybranego leczenia będzie miał zarówno wiek blizny, jak i jej struktura i kolor. Blizny można starać się zmniejszać bądź usuwać na różne sposoby. Dostępną dla wszystkich i niedrogą metodą jest stosowanie maści na blizny. Skuteczniejsze wydaje się być skorzystanie z zabiegów laserowych jednak są one znacznie droższe. Decyzję o wybranej kuracji warto zawsze skonsultować uprzednio z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *