Marzysz o życiu bez okularów korekcyjnych, które utrudniają uprawianie sportów i nieustannie parują? A może chciałbyś pożegnać noszenie soczewek kontaktowych, które generują comiesięczne wydatki i ograniczają spontaniczne nocowanie poza domem? Laserowa korekcja oka to remedium na opisane problemy. Na czym ona polega i jak się właściwie przygotować do zabiegu? O tym w niniejszym artykule.
Na czym polega laserowa korekcja oka i kiedy warto ją wykonać?
Laserowa korekcja wad wzroku jest wykonywana w Polsce od początków milenium. Wcześniej, lekarze przeprowadzali zabiegi keratotomii radialnej, które polegały na wykonaniu promienistych nacięć w rogówce nożem diamentowych, aby pozbyć się wady. Dzisiejsze metody są znacznie bardziej precyzyjne oraz bezpieczne.
Laserową korekcję oka można wykonywać u pacjentów z ustabilizowaną wadą, specjaliści zalecają, by wykonywać operację u osób, których wada nie zmienia się przynajmniej od 6 miesięcy, a także mieści się w przedziale sferycznym:
- do około +6 dioptrii u osób cierpiących na dalekowzroczność (dalekowidzów),
- do około -12 dioptrii u osób zmagających się z krótkowzrocznością (krótkowidzów),
- do około 5 cylindrów u osób zmagających się z astygmatyzmem.
Metoda ta polega na modelowaniu zniekształconej rogówki oka przy pomocy precyzyjnego, zaawansowanego technologicznie lasera. U osób cierpiących na krótkowzroczność – chirurg spłaszcza powierzchnię rogówki, natomiast u dalekowidzów – uwypukla ją.
Niewielka ingerencja doświadczonego chirurga sprawia, że pacjent może cieszyć się komfortowym życiem bez okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. W dłuższej perspektywie zabieg ten może również generować duże oszczędności, ponieważ pozbywamy się wydatków związanych z wymianą szkieł, zakupem produktów do pielęgnacji i innych akcesoriów okulistycznych.
Laserowa korekcja oka – przygotowanie do zabiegu i postępowanie po operacji
Laserowa korekcja oka jest zabiegiem mało inwazyjnym i już w drugiej dobie po operacji pacjent może wrócić do swoich codziennych aktywności. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do zabiegu, w trakcie otrzymuje on krople znieczulające, dlatego nie musi obawiać się bólu czy dyskomfortu. Po operacji lekarz zazwyczaj przepisuje krople sterydowe oraz przeciwbakteryjne, które pozwalają dbać o właściwą higienę i nawilżenie oczu.
Zapisz się na laserową korekcję oka do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego, gdzie spotkasz się z empatycznym, troskliwym podejściem doświadczonych specjalistów. Aby dokonać rejestracji, wystarczy wejść na stronę kliniki i skorzystać z formularza kontaktowego. Warto podkreślić, że w przygotowaniu do operacji, a także w postępowaniu po zabiegu pacjentom pomaga aplikacja mobilna WCO, którą można pobrać na telefon z systemem IOS lub Android. Wejdź na stronę i dowiedz się więcej już dziś.