home Zdrowie i uroda Naturalne domowe, czyli czym zastąpić detergenty i chemię

Naturalne domowe, czyli czym zastąpić detergenty i chemię

Popularne środki czystości dostępne w sklepach zawierają mnóstwo toksycznych związków i szkodliwej chemii. Stąd zrodziło się przekonanie, że im silniejszy (bardziej chemiczny) produkt, tym lepsze efekty sprzątania. Tymczasem okazuje się, że istnieją znacznie lepsze sposoby na uporanie się z domowymi porządkami. Z pomocą przychodzą naturalne produkty czyszczące, które każdy posiada w domu.

Dlaczego warto zrezygnować z detergentów i chemii?

Sztuczna chemia i kosmetyki wydzielają toksyczne substancje, uwalniające się podczas użytkowania. Detergenty, czyli środki do mycia i prania wykazują wysokie właściwości pieniące, przez co skutecznie usuwają brud. Niestety równie skutecznie niszczą zdrowie. Rozpylane w powietrzu podrażniają błonę śluzową nosa i oczu. Negatywnie wpływają na drogi oddechowe. Powodują duszności i ból głowy, mogą powodować poparzenia skórne. Niektóre związki chemiczne w nich zawarte są rakotwórcze.

Ocet + woda

Popularny w kuchni ocet, używany do sosów czy marynat może stać się świetnym środkiem czyszczącym. Z dodatkiem wody tworzy „miksturę” skutecznie usuwającą kamień. Można używać jej, na przykład do oczyszczenia czajnika. Sprawdzi się również do mycia luster i szyb oraz płytek podłogowych. Naturalne, domowe sposoby na sprzątanie okazują się tańsze niż używanie środków chemicznych. Jeden produkt, zastępuje bowiem wiele innych. Zamiast płynu do szyb, do podłóg oraz do usuwania kamienia, można użyć jedynie octu z dodatkiem wody.

W tym dziale  Czy wszystkie owoce i warzywa są tak samo zdrowe
chemia i kosmetyki
Chemia i kosmetyki https://www.e-piotripawel.pl/kategoria/chemia-i-kosmetyki/7

Soda oczyszczona

Kolejnym produktem mogącym zastąpić chemię i kosmetyki jest soda oczyszczona. Jest ona bezpieczna dla zdrowia. Można ją używać do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni. Z dodatkiem soli i wody usunie brud nawet z piekarnika. Soda oczyszczona w połączeniu z octem tworzy mleczko skutecznie czyszczące umywalkę czy wannę. Nadaje się także do usuwania rdzy z powierzchni metalowych. Takie połączenie zastąpi również sztuczne udrażniacze do rur. Wystarczy wsypać do zlewu pół szklanki sody i szklankę octu, odczekać i zalać wrzątkiem. Soda pochłania zapachy, zatem można wstawić ją w małym pojemniczku do lodówki czy szafy. Produkt ten może zastąpić także kosmetyki. Dzięki właściwościom oczyszczającym może być stosowana jako szampon. Soda bardzo skutecznie usuwa brud i pozostałości po innych kosmetykach. Zalecana jest osobom, których włosy zniszczone są po częstym farbowaniu. Należy jednak uważać, ponieważ wypłukuje ona farbę i przywraca naturalny kolor włosów.

Kwasek cytrynowy

Produkt często używany w kuchni, a mianowicie kwasek cytrynowy, znajdzie zastosowanie również jako środek czyszczący. Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i anty pleśniowe. Doskonale dezynfekuje, nabłyszcza i zmiękcza wodę. Można go używać do usuwania osadów z herbaty czy kawy, do czyszczenia mikrofali oraz do nabłyszczania naczyń. Może zastąpić również mydło, ponieważ usuwa silne zabrudzenia z dłoni. Zalecany jest także jako peeling do paznokci, który nie tylko usuwa spod nich brud, ale dodatkowo je wzmacnia.

W tym dziale  Ryby – które wybierać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *