home Styl życia Orzechy do prania – co to jest , jak używać, ile to kosztuje

Orzechy do prania – co to jest , jak używać, ile to kosztuje

Orzechy do prania to rozwiązanie, które powinno zainteresować przede wszystkim zwolenników metod ekologicznych oraz alergików. Czy rzeczywiście jest ono skuteczne? Jakie są jego zalety oraz wady? Warto przyjrzeć się temu bliżej.

 

Jak to możliwe, że orzechy piorą?

Kiedy ktoś słyszy pierwszy raz o tym, że można używać orzechów zamiast proszku do prania, jest zwykle zdziwiony. Natomiast oczywiście muszą to być specjalne orzechy. Pochodzą z drzew mydlanych, które rosną w Indiach i Nepalu. Ich łupiny zawierają saponinę – substancję posiadającą takie właściwości, jak środki czyszczące. W związku z tym są one suszone i następnie wykorzystywane do czyszczenia ubrań, ale również innych rzeczy.

Główna zaletą orzechów piorących jest to, że są całkowicie naturalnym detergentem. W związku z tym nie uczulają i nie zanieczyszczają wody szkodliwymi substancjami. Poza tym stosowanie ich opłacalne finansowo. Pośród wad korzystania z tego ekologicznego środka piorącego, można wymienić mniejszą skuteczność niż proszki oraz specyficzny zapach.

Jak stosować orzechy piorące?

Orzechy indyjskie są odpowiednie zarówno do prania w pralce, jak i ręcznego. W tym pierwszym przypadku wrzucamy do bębna bawełniany woreczek z kilkoma połówkami skorupek orzechów (od 6 do 9). Można je rozkruszyć stosując młotek, wałek czy tłuczek do mięsa. Jeśli stosujemy zrobiony z nich proszek, wystarczą dwie duże łyżki. Do białego prania warto dodać sody. Poza tym możemy też użyć olejku eterycznego. Istotne jest to, że dzięki właściwością saponiny, nie są już potrzebne żadne środki zmiękczające. Tych samych orzechów możemy użyć do kilku prań. Im niższa temperatura, tym więcej razy mogą być wykorzystane.

W tym dziale  Jak zrobić szybkie zakupy?

W przypadku prania ręcznego wrzucamy od 3 do 6 łupin orzechów do gorącej wody. Zostawiamy je na kwadrans, a potem możemy już zanurzać ubrania w naszym specjalnym roztworze mydlanym.

Orzechy piorące mogą również z powodzeniem zastąpić szampon, płyn do kąpieli, środek myjący do zmywarki czy preparaty czyszczące do mebli, kafelków, podłóg itp.

 

Jakie są ceny orzechów piorących?

Jak już zostało wspomniane stosowanie orzechów do prania jest naprawdę ekonomiczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż mogą być wykorzystywane kilkakrotnie. Wyjątek stanowi pranie w 90ºC. Pomiędzy kolejnymi użyciami należy je przechowywać w suchym, chłodnym oraz ciemnym miejscu.

Jeśli chodzi o ceny, to za opakowanie 0,5 kg płacimy średnio 20 zł, a wystarcza nam ono nawet na rok. Natomiast można znaleźć oferty, gdzie za 1 kg orzechów piorących płacimy kilkanaście złotych. Nawet jeśli doliczymy koszty wysyłki, to i tak trzeba przyznać, że wychodzi naprawdę tanio. Najlepiej kupić od razu orzechy z woreczkiem bawełnianym.

Czy warto zamienić proszek lub płyn do prania na orzechy? O tym każdy musi zdecydować sam, ale niewątpliwie to naturalne rozwiązanie ma wiele plusów. Trzeba chociaż raz z niego skorzystać i wtedy zastanowić się czy odpowiada mu pranie w wyciągu z łupin orzechów indyjskich.