Zdrowa dieta obejmuje wiele różnych produktów spożywczych. Wielu ludzi uważa, że niezwykle istotnymi produktami wpływającymi pozytywnie na ludzkie zdrowie są ryby. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryb, jednak spora ich część charakteryzuje się wątpliwą jakością. W spożywaniu ryb istotną sprawą jest ich świeżość, pochodzenie mięsa, sposób jego przechowywania oraz przygotowywania do spożycia.
W diecie wielu osób bardzo istotnymi produktami są ryby. Z pewnością każdy z nas zna takie gatunki jak pstrąg, dorsz czy też łosoś. Niestety wiele wód jest zanieczyszczonych rtęcią i metalami ciężkimi, więc spożywanie ryb pochodzących z niepewnych źródeł może być dość ryzykowne. Warto więc rozważnie wybierać ryby, które w przypadku wysokiej jakości stanowią bardzo ważne elementy ludzkiej diety.
Dlaczego warto jeść ryby?
Ryby pochodzące z czystych jezior i stawów są produktami, które powinny być spożywane przynajmniej 2 razy w tygodniu. Ich mięso zawiera bowiem białko, które jest łatwo przyswajalne przez ludzki organizm oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dostarczanie tych składników w ramach diety wpływa pozytywnie na ludzki organizm. Ryby i zawarte w nich kwasy omega-3 oraz inne składniki chronią przed miażdżycą, nadciśnieniem, nowotworami oraz zapewniają poprawę pamięci, koncentracji i odporności. Należy pamiętać, że zawartość kwasów omega-3 jest uzależniona od gatunku ryby. Najwięcej takich składników można znaleźć w tłustych rybach morskich, takich jak łosoś, makrela, halibut, śledź, szprot czy też sardynka.
Unikanie toksycznych ryb
Niestety wiele wód posiada spore zanieczyszczenia, przez które mięso ryb żyjących w takich zbiornikach wodnych może zawierać pestycydy i metale ciężkie, jednak mimo to są dopuszczone do sprzedaży. W rybach morskich znaleźć można selen zapewniający naturalną ochronę przed metalami ciężkimi. Najmniej toksyczne ryby to sardynki, makrele oraz śledzie.
Właściwy sposób przyrządzania ryb
Ważną sprawą jest nie tylko wybór ryb ze sprawdzonego źródła, ale również odpowiednie przygotowanie ich do spożycia. Najlepszym sposobem przyrządzenia jest pieczenie w temperaturze 80 stopni Celsjusza, grillowanie lub duszenie na parze. Smażenie ryb w panierce nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ stają się one ciężkostrawne i wysokokaloryczne, a po drugie olej zmniejsza wchłanianie zbawiennych kwasów omega-3. Alternatywą dla panierki jest wykorzystanie przypraw, takich jak czosnek, tymianek, rozmaryn czy też koperek.
Jakie konkretne gatunki ryb są godne uwagi?
Generalnie wszystkie ryby pochodzące z pewnych źródeł są w stanie zapewnić organizmowi składniki istotne dla zdrowia. Istnieją jednak gatunki o szczególnych właściwościach:
- Pstrąg – zawiera najwięcej kwasów omega-3 z wszystkich ryb żyjących w słodkich wodach.
- Łosoś – posiada najwięcej aminokwasów z wszystkich ryb żyjących w morzu. Jest to idealny wybór dla osób z cukrzycą i chorobami układu krwionośnego.
- Szprot – ryby te jedzone w całości zawierają sporo wapnia.
- Dorsz – chuda ryba morska idealna dla osób na diecie redukcyjnej.