home Zdrowie i uroda Typowe wady wzroku u Polaków

Typowe wady wzroku u Polaków

Według badań, nawet 10 milionów Polaków może nosić każdego dnia okulary – wynika więc z tego, że wiele z nas musi borykać się z wadą wzroku. Niestety, ten problem staje się coraz bardziej powszechny, a okulary lub soczewki noszą nawet dzieci. Często też zapominamy, że nasze oczy każdego dnia narażane są na wiele szkodliwych czynników – jakie są więc najczęściej występujące wady wzroku w naszym kraju?

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to dość poważny problem wśród młodych ludzi. Przy tej wadzie wzroku przedmioty znajdujące się daleko są zamazane i niewyraźne, natomiast te znajdujące się blisko nas widzimy dobrze. Bardzo często ma ona podłoże genetyczne – jeśli więc rodzice są krótkowidzami, ich dzieci prawdopodobnie też będą miały tę wadę.  Nie znamy dokładnych przyczyn występowania miopii, jednak wiadomo, że do jej rozwoju może przyczyniać się zbyt długie wpatrywanie się w ekran monitora, siedzenie zbyt blisko telewizora, a nawet czytanie przy słabym świetle. Rolę w rozwoju tej wady może odgrywać więc każda czynność, która wymaga wytężenia wzroku.

Przy krótkowzroczności wpadające do oka promienie świetlne ogniskują się nie na siatkówce (jak w przypadku osób bez wady wzroku), ale przed nią. Wadę można korygować za pomocą okularów, niektórzy decydują się na soczewki – obie metody mogą być równie skuteczne.

W tym dziale  Tech-neck, a zabiegi medycyny estetycznej

Dalekowzroczność

Przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowzroczność (inaczej nadwzroczność) – to wada, przy której niewyraźnie widzimy przedmioty znajdujące się blisko nas, a nie mamy problemu z dostrzeżeniem przedmiotów odległych. Oznacza to, że dla niektórych problemem może być oglądanie telewizji lub przeczytanie artykułu w Internecie na monitorze, a jednocześnie odczytanie treści na billboardzie będzie bardzo łatwym zadaniem. Uważa się, że nadwzroczność to najprawdopodobniej choroba dziedziczna. Powoduje, że wpadające do oka światło skupia się za siatkówką. Można ją korygować za pomocą okularów lub soczewek – muszą mieć właściwości skupiające (przy krótkowzroczności szkła i „kontakty” rozpraszają światło). Osoby borykające się z tą wadą mogą również poddać się zabiegowi chirurgii refrakcyjnej.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, o której mówi się coraz częściej. Można ją rozpoznać po trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów – zarówno przedmioty bliskie, jak i te dalsze, wydają się być zamglone. Mogą również pojawić się bóle głowy w okolicy czoła, przekrzywianie głowy, tarcie i mrużenie oczu. Jeśli astygmatyzm jest niewielki, jedynym symptomem może być częstsze mruganie – w ten sposób staramy się zwiększyć ostrość widzianego obrazu. Przy astygmatyzmie promienie świetlne, które wpadają do oka, po załamaniu skupiają się w dwóch punktach – właśnie to powoduje niewyraźne widzenie. Jeśli podejrzewamy u siebie astygmatyzm, najlepiej udać się na konsultację okulistyczną – zignorowanie i nieleczenie tej wady może doprowadzić do niedowidzenia jednego lub nawet obojga oczu. Przy astygmatyzmie również możemy zdecydować się na okulary lub soczewki – oba rozwiązania są dozwolone pod warunkiem, że szkła lub „kontakty” będą dobrane bardzo precyzyjnie.

W tym dziale  Dlaczego warto pić soki naturalne