home Zdrowie i uroda Zalety jonizatorów powietrza

Zalety jonizatorów powietrza

Kurz i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu to smutna codzienność, na którą nie trzeba się godzić. Skutecznym narzędziem do oczyszczania powietrza są jonizatory powietrza. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizyki, przynosząc skuteczne rozwiązania.

Jakie właściwości posiada jonizator powietrza?

Jonizatory powietrza to urządzenia, które zostały stworzone z myślą o poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Ich celem jest pomoc w walce z zanieczyszczeniami, których pełno jest w naszych domach, biurach, samochodach. Są to np. kurz, dym i nieprzyjemne zapachy. Jonizator może być pomocny alergikom, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i szkodliwych grzybów.

Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować groźne choroby układu oddechowego i nie tylko. Szkodliwe są również jony dodatnie, emitowane przez wiele urządzeń elektrycznych. Powietrze „naładowane” takimi jonami, nie jest dla nas naturalne. Poza wspomnianymi problemami układu oddechowego, wywołuje również migreny.

Jak działa jonizator powietrza?

Jonizatory powietrza to generatory jonów ujemnych, które są naturalnym przeciwieństwem jonów dodatnich. Są one emitowane przez urządzenia jonizujące i ich zadaniem jest niwelowanie działalności jonów dodatnich. Posiadają wiele dobroczynnych właściwości. Ich wysokie stężenie może opóźniać proces psucia się jedzenia. Jonizatory powietrza znajdą więc swoje zastosowanie również w kuchni. Produkują one dobroczynne jony, nasycając nimi powietrze. Dzięki temu, kurz, pył i szkodliwe drobnoustroje zamiast unosić się i dostawać do płuc, opadają na ziemię. Wpływa to na zatrzymanie rozwoju grzybów i pleśni. Jonizatory powietrza dostępne są w różnych formach i rozmiarach. Najmniejsze można bez problemu przenosić lub wziąć ze sobą w dłuższą podróż samochodem i można zamontować je w zapalniczce samochodowej.

W tym dziale  Jakie owoce warto jeść latem, a jakie zimą?

Jaki jonizator wybrać?

W zależności od przeznaczenia, skuteczne mogą okazać się różne rodzaje jonizatorów powietrza.  Ze względu na swoje działanie, wyróżnia się dwa rodzaje tych urządzeń.

Jonizatory ostrzowe (klasyczne)

Ten rodzaj jonizatora charakteryzuje się emitowaniem dużej ilości jonów ujemnych w krótkim czasie. Ich wadą jest krótka żywotność, bardzo szybko się rozładowują w kontakcie z przedmiotami fizycznymi. Jony te są dodatkowo wzbogacone o ozon i tlenki azotu. Ich zbyt duże stężenie może być szkodliwe, dlatego należy szukać jonizatorów powietrza z certyfikatem bezpieczeństwa.

Jonizatory termoemisyjne

W porównaniu do klasycznych jonizatorów powietrza, modele termoemisyjne muszą pracować dłużej na wyprodukowanie jonów ujemnych. Są one jednak bardziej zbliżone do naturalnych i nie posiadają potencjalnie szkodliwych dodatków. Wygenerowane jony są trwalsze i nie ulegają szybkiemu rozładowaniu. Decydując się na zakup jonizatora powietrza do pokoju, można pozwolić sobie na większy i bardziej wydajniejszy. Mniejsze modele można sprytnie wkomponować w wystrój pomieszczenia, gdzie pozostaną niezauważone. Niewielkie jonizatory przenośne będą świetnie nadawać się do samochodu.