home Kuchnia i gotowanie Co jeść i czym się suplementować prowadząc aktywny tryb życia? Produkty wspierające aktywność fizyczną

Co jeść i czym się suplementować prowadząc aktywny tryb życia? Produkty wspierające aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem życia człowieka. Dbanie o regularny trening i unikanie bezruchu jest podstawą prowadzenia zdrowego trybu życia. Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń fizycznych są niezliczone, jednak trzeba pamiętać o odżywianiu organizmu w niezbędne do funkcjonowania składniki mineralne i witaminy – a tych człowiek aktywny zwykle potrzebuje więcej. Jak więc zadbać o zdrowy tryb życia i sprawić, by trening oraz dieta dawały jak najlepsze efekty zarówno dla ciała, jak i ducha?

Zbilansowana dieta przede wszystkim

Każdy sportowiec lub osoba ceniąca sobie zdrowie, doskonale wie o tym, że bez wartościowych posiłków, nie można liczyć na efekty. Dotyczy to zarówno zmiany sylwetki, jak i ogólnego samopoczucia. Niedostarczanie organizmowi składników odżywczych w odpowiednich proporcjach sprawia, że ciało nie jest w stanie wykonać efektywnego treningu, a także nie ma możliwości zregenerować się po wysiłku. Co powinno więc znaleźć się w diecie osoby aktywnej? Przede wszystkim warto zadbać o dostarczanie sobie dobrej jakości białka (np. z roślin strączkowych, płatków owsianych lub jaj), którego spożycie jest niezwykle istotne po wykonanym treningu. Nie należy zapominać również o węglowodanach, czyli owocach, warzywach, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym, a także o tzw. dobrych tłuszczach, które można znaleźć w orzechach, awokado, olejach roślinnych i wielu innych produktach.

W tym dziale  Czy łosoś jest zdrowy?

A może suplementy i gotowe produkty?

Produkty dla aktywnych są dzisiaj szeroko dostępne. Nie ma w nich nic złego, jeśli tylko posiadają dobry skład. Do takiej żywności należą między innymi odżywki białkowe, które często okazują się ratunkiem dla osób, które stosują dietę eliminacyjną. W zależności od potrzeb można wybrać odżywkę na bazie białka zwierzęcego (mleko krowie) lub roślinnego (groch, soja). Kolejnym produktem przeznaczonym dla osób aktywnych są batony proteinowe. Choć nie powinny być one podstawą diety, często są przydatną przekąską podczas podróży lub w ciągu dnia, gdy nie ma się czasu na przygotowanie posiłku. Co ważne, batony tego typu można kupić również bez dodatku cukru, co ma niemałe znaczenie dla osób na redukcji.

Ludzie regularnie trenujący wspomagają się również suplementami diety, które odżywiają organizm. Do jednych z nich należy l-glutamina, czyli aminokwas, który przyczynia się do budowy białka, wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza regenerację po ćwiczeniach fizycznych oraz pozytywnie wpływa na pracę jelit, niwelując zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Sporym źródłem białka – zwłaszcza dla osób, które ograniczają jedzenie produktów odzwierzęcych – jest spirulina. Zielone algi przyczyniają się do zwiększenia funkcji detoksykacyjnych organizmu oraz zaopatrują go w białko. Osoby ćwiczące lub pracujące fizycznie nie powinny także zapominać o suplementacji kwasów Omega-3, magnezu, potasu i innych składników, na które zwiększa się zapotrzebowanie przy prowadzeniu aktywnego trybu życia.

W tym dziale  Mozzarella - ser, który się ciągnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *