home Wzrok Czy kolorowe soczewki kontaktowe niszczą wzrok?

Czy kolorowe soczewki kontaktowe niszczą wzrok?

Prawie 200 lat temu, Brytyjczyk John Herschel, opracował metodę szlifowania szkła, a później skonstruował pierwsze szkło kontaktowe.  Dziś nie używa się już tej nazwy, bo do produkcji  „zastępcy” tradycyjnych okularów – soczewek kontaktowych – nie używa się już szkła. Nowoczesne, powszechnie dostępne soczewki są produkowane z hydrożelu, silikonu lub mieszaniny obu surowców. Producenci nie osiedli na laurach, ale nieustannie doskonalą swoje produkty. Od kilku lat dostępne są, także w Polsce, kolorowe soczewki kontaktowe.

Kolorowy zawrót głowy

Intrygujące spojrzenie może zafundować sobie każdy. Kolorowymi soczewkami kontaktowymi można podkreślić własny kolor oczu, można go całkowicie odmienić albo zaszaleć i pokazać się światu z kocimi oczami. Bez względu na to, czy mamy i jak dużą wadę wzroku czy nasze oczy są całkiem zdrowe śmiało możemy stosować soczewki kontaktowe. Dostępne są bowiem zarówno soczewki korygujące wzrok jaki i plano (tzw. zerówki). Wszystkie, bez względu na zalecany czas użytkowania, mogą być kolorowe. Dobrej jakości kolorowe soczewki kontaktowe, jak i te bezbarwne, nie psują wzroku i nie naruszają budowy gałki ocznej.

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny

Lentilles de couleur - Pose

Atestowane soczewki kontaktowe spełniają restrykcyjne standardy bezpieczeństwa. Muszą być sterylnie czyste, bezpiecznie i higieniczne zapakowane, a te wielokrotnego użytku pielęgnowane i przechowywane we właściwy sposób. Choć kolorowych soczewek kontaktowych można używać jako elementu makijażu, to pozostają one wyrobem medycznym. Wykonane z właściwych materiałów przepuszczają tlen, nawilżają oko, chronią przed promieniowaniem UV. Kupując soczewki kontaktowe w sprawdzonych miejscach i uznanych producentów zyskujemy pewność, że nie grożą nam infekcje, tzw. zespół suchego oka czy uszkodzenie wzroku.

W tym dziale  Laserowa korekcja oka – jak przebiega i w jaki sposób się przygotować?

Tych, restrykcyjnych norm, nie spełniają soczewki produkowane w Azji. Jako nie podlegające europejskim normom bezpieczeństwa, mogą bardzo zaszkodzić. Azjatyckie kolorowe soczewki kontaktowe wprawdzie mają niskie ceny i dzięki nim można osiągnąć oszałamiający wygląd, to materiał, z którego są wykonane ma słabe parametry przepuszczalności tlenu i nawodnienia. Dobra kolorowa soczewka zakrywa tylko źrenicę i tęczówkę oka. Azjatyckie, dla osiągnięcia szokującego efektu, często zakrywają także białko oka. To jest niebezpieczne dla wzroku!  Soczewki kontaktowe są produkowane przez mnóstwo dobrych firm i jest między nimi duża konkurencja na rynku, stąd ceny są przystępne. Dla zaoszczędzenia kilku złotych nie warto narażać swojego zdrowia.

Atestowane kolorowe soczewki kontaktowe, kupione w pewnym miejscu, są bezpieczne. Stosowane zgodnie z terminem przydatności i regułami pielęgnacyjnymi będą cieszyć i uatrakcyjniać wygląd użytkowników.