Nikt ani nic nie może nam zagwarantować zdrowia i długiego życia. Możemy sami zadbać o stan swojego organizmu. Wystarczy sięgać po zdrową żywność, zażywać ruchu na świeżym powietrzu i regularnie się badać, by wszelkie choroby zwalczać, gdy tylko się pojawią. Jedną z propagowanych diet jest dieta bezglutenowa. Czym jest i jak działa?
Czym jest gluten. Zasady diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa jest jedną z wielu diet wymagających wytrwałości i wielu wyrzeczeń. Jak każdy specjalny sposób żywienia ma zarówno zalety, jak i wady, które warto poznać zanim zdecydujemy się na taki sposób odżywiania. Przede wszystkim, nałożone restrykcje muszą być cały czas przestrzegane, by organizm nie otrzymywał różnych bodźców. A czym jest gluten? Jest to białko roślinne obecne między innymi w pszenicy, życie, jęczmieniu, a także owsie. Gluten nie jest wartościowym składnikiem odżywczym, niezbędnym do prawidłowego rozwoju organizmu. W związku z tym, osoby zajmujące się zdrową żywnością twierdzą, że można przestać go jeść. Pszenica jest poddawana genetycznym modyfikacjom, więc stała się mało wartościowa i po prostu szkodzi.
Zalety diety bezglutenowej
Podstawową zaletą diety bezglutenowej jest redukcja ilości spożywanych węglowodanów. Zamiast mąki pszennej stosuje się mąki bezglutenowe, jaglane, kukurydziane czy ryżowe, które łagodniej wpływają na układ trawienny. Osoby, które rezygnują z glutenu, włączają do jadłospisu zdrową żywność i bardzo go urozmaicają. Do największych zalet stosowania diety bezglutenowej można zaliczyć redukcję dolegliwości wynikających z nietolerancji, czyli wszystkich objawów, które są powiązane z nietolerancją glutenu. W czasie diety bezglutenowej znikają bóle głowy, problemy trawienne oraz biegunki i zaparcia. Poprawia się także samopoczucie, znikają napady agresji czy zmiennych nastrojów. Organizm nie otrzymuje bodźca, przed którym musi się bronić, więc nie ma już kłopotów z układem nerwowym.
Dlaczego warto przejść na dietę bezglutenową?
Osoby, które zrezygnowały z glutenu, zaczęły jeść dużo więcej zdrowej żywności. Gluten zaburza bowiem funkcjonowanie kosmków jelitowych i układu nerwowego. Osoby na diecie bezglutenowej tracą zbędne kilogramy, reguluje się tłuszczowa masa ciała, co może wynikać z poprawy funkcjonowania kosmków jelitowych i ich wchłanialności, dzięki czemu wartości odżywcze z pożywienia mogą być lepiej rozporządzane w organizmie. Na diecie bezglutenowej dobrze czują się osoby cierpiące na chorobę Hashimoto i inne choroby autoimmunologiczne. Wszystkie choroby tego typu mają bowiem wspólne powiązanie i zazwyczaj pojawiają się często w tym samym organizmie. Unikając czynnika zapalnego poprawiamy stan, którym w tym przypadku jest gluten, co pozytywnie wpływa na poprawę funkcjonowania narządów objętych chorobą.
Zdrowa żywność pozytywnie wpływa na nasz organizm, więc warto nauczyć się, jak dobrze i zdrowo jeść. Osoby chorująca na celiakię bezwzględnie powinny wybierać dietę bezglutenową, a ci, którzy chcą spróbować innego sposobu odżywiania powinni to robić z rozwagą i ostrożnością.