home Zdrowie i uroda Jak bezpiecznie brać antybiotyki?

Jak bezpiecznie brać antybiotyki?

Antybiotyki przychodzą z pomocą w walce z wieloma chorobami. Ich zadaniem jest zniszczenie bakterii chorobotwórczych. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że skuteczność antybiotyków w dużej mierze zależy od sposobu ich przyjmowania. O czym należy więc w tym przypadku pamiętać? Czy w czasie antybiotykoterapii warto sięgnąć po leki probiotyczne takie jak Acidolac?

W jaki sposób należy przyjmować antybiotyki?

Lekarze zalecają przyjmowanie antybiotyków przed jedzeniem lub po nim, ale w odstępie 1-2 godzin. Okazuje się bowiem, że pożywienie zmniejsza przyswajanie substancji zawartych w leku. Preparaty najlepiej zażywać regularnie i w tej samej dawce. W przeciwnym wypadku bakterie mogą się na niego uodpornić, ale pominiętej dawki nie wolno przyjmować potem razem z kolejną.
Tabletek nie rozgryza się, podobnie jest też z kapsułkami. Antybiotyków nie należy popijać sokami z cytrusów czy mlekiem. Okazuje się bowiem, że składniki w nich zawarte znacznie utrudniają proces wchłaniania leku. Najlepiej postawić w tym przypadku na wodę mineralną niegazowaną. W czasie antybiotykoterapii powinno zrezygnować się ponadto z alkoholu. Utrudnia on lub zwiększa wchłanianie leku, co skończyć się może wieloma skutkami ubocznymi. Odstawić trzeba preparaty z żelazem i wapniem oraz witaminy. Są one tylko pożywką dla bakterii.

Bezpieczne przyjmowanie antybiotyków w praktyce

Jednak w trakcie leczenia antybiotykami, warto sięgnąć po specjalne preparaty osłonowe czy probiotyczne takie jak Acidolac. Probiotyki to nic innego jak szczepy bakterii, które na organizm człowieka wpływają bardzo korzystnie. To one wspomagają procesy trawienne, chronią jelita przed groźnymi patogenami czy poprawiają funkcjonowanie układu immunologicznego. Acidolac i podobne leki warto przyjmować przy tym już od pierwszego dnia antybiotykoterapii oraz przez jakiś czas po jej zakończeniu. W praktyce bowiem antybiotyki nie tylko niszczą chorobotwórcze bakterie, ale i osłabiają naturalną florę bakteryjną.
Warto ponadto obserwować swój organizm i reakcję na leczenie danym antybiotykiem. Jeśli działania niepożądane nie są duże lub są mało uciążliwe, nie ma powodów do obaw. Wystarczy wspomóc się lekami osłonowymi takimi jak Acidolac. Jednak, gdy pojawiają się wymioty, biegunki, osłabienie organizmu czy pokrzywka, zalecana jest szybka konsultacja z lekarzem prowadzącym. Taka wizyta jest konieczna także w przypadku pojawienia się obrzęków języka i krtani, bladości czy tymczasowej utraty przytomności.
Oczywiście należy także pamiętać o tym, aby nie odstawiać antybiotyku, gdy tylko miną uprzykrzające życie objawy choroby. Lek należy zażyć do końca w dawce przepisanej przez lekarza. W przeciwnym wypadku bakterie, których antybiotyk nie zdążył zabić, mogą ponownie zacząć się rozmnażać. Wówczas choroba wróci, a przy tym będzie odporna na zażywany do tej pory antybiotyk. Bakterie szybko się bowiem uodparniają na leki.

W tym dziale  Laser czy maść? Co lepsze na blizny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *