home Zdrowie i uroda Jak dbać o higienę nosa?

Jak dbać o higienę nosa?

Wiele osób zapomina o higienie nosa. Nie chodzi tutaj tylko o wydmuchiwanie go, gdy poczujemy taką potrzebę. Śluzówka nosa jest niezwykle wrażliwa i istotna. To właśnie przez nią przedostaje się powietrze, a wraz z nim przeróżne patogeny, mogące wtargnąć do wnętrza naszego ciała i stać się problemem. Zadaniem nosa jest odseparowanie tego, co nie powinno przejść dalej, ale musi być odpowiednio zadbany, żeby być w stanie pełnić należycie powierzone mu funkcje. Higiena nosa powinna stać się dla każdego nawykiem, takim samym jak mycie zębów czy rąk. W przeciwnym razie mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości takie jak uczucie suchości, podrażnienie, obrzęk. Jak w takim razie dbać o swój nos, a dokładniej o jego wnętrze?

Pamiętaj o higienie nosa

Błony śluzowe nosa mają tendencję do wysychania, szczególnie jeśli przebywamy dużo w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Bardzo ważne jest regularne nawilżanie i nawet odżywianie błon śluzowych nosa. Trzeba pamiętać o tym, że wraz z wdychanym powietrzem przedostają się do nosa różne pyłki, drobnoustroje, kurz, zanieczyszczenia. Niestety zaczynają się one osadzać na ściankach błony śluzowej nosa, co nie jest dla niego obojętne, ale wpływają negatywnie na ich strukturę. Jeśli nie będziemy na bieżąco oczyszczać właściwie nosa i nawilżać śluzówek, zaczną prędzej czy później pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości takie jak suchość w nosie, podrażnienie, stan zapalny. Oczywiście oczyszczanie nosa nie może być mocno inwazyjne, ale spokojne i delikatne. Nikt nie chce przecież uszkodzić sobie błony śluzowej. Nie wolno niczego wprowadzać głęboko do wnętrza nosa. Jak w takim razie oczyszczać jamę nosową? Świetnie sprawdzają się preparaty w aerozolu. Warto sięgnąć po roztwór soli fizjologicznej, aby dobrze oczyścić śluzówkę nosa. Idealnie sprawdzi się Natrium, czyli roztwór do infuzji zawierający kluczowe elektrolity. Mile widziane są preparaty o działaniu nawilżającym i regenerującym. W aptece można znaleźć takich bardzo wiele.

W tym dziale  Dieta bezglutenowa – cechy, właściwości

 

Jak dbać o higienę nosa w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości?

Profilaktyka jest najważniejsza, ale zdarza się tak, że jednak dojdzie do powstania nieprzyjemnych objawów. Problem z nosem pojawia się głównie w przypadku choroby, kiedy to występuje katar, nieżyt nosa, obrzęki, podrażnienie, stany zapalne, wysuszenie błony śluzowej. Nieraz zdarza się nawet tak, że dojdzie do uszkodzenia śluzówki i pojawiają się drobne ranki, co jest bardzo niekorzystnym stanem i zwiększa ryzyko wystąpienia zakażenia. W przypadku pojawienia się już jakiś dolegliwości, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Pierwszym jest oczywiście oczyszczenie nosa, potem jego nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie śluzówki. Pomocne są preparaty w sprayu. Można też sięgnąć po specjalne maści o konkretnym działaniu, które przyniosą ulgę. Takie maści łagodzą dolegliwości i przyspieszają regenerację błony śluzowej. Warto mieć na uwadze to, aby stosowane produkty miały jak najbardziej naturalny skład. Chemiczne substancje mogą mieć negatywny wpływ na delikatną błonę śluzową nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *