home Zdrowie i uroda Dlaczego warto pić soki naturalne

Dlaczego warto pić soki naturalne

Producenci żywności coraz częściej i coraz śmielej proponują nam, konsumentom produkty, które pozycjonowane są jako zdrowe, wręcz zbawienne dla naszego organizmu. Niestety wiele z nich, nie tylko dalekie jest od produktów, które są zalecane przez specjalistów, ale wręcz są one szkodliwe. Najlepszym tego przykładem są soki z kartonu – przestrzegamy czego unikać i tłumaczymy dlaczego lepiej jest pić soki wyciskane samodzielnie.

Czy sok z kartonu jest zdrowy?

Przyjęło się, że produktem, który uchodzi za ten z rodzaju „fit” jest sok z kartonu. Wiele z nas sięga po nie chętnie, w dużych ilościach, będąc przekonanym, że dostarczamy sobie odpowiednich wartości odżywczych. Niestety okazuje się, że większość produktów, które widnieją na sklepowych półkach nafaszerowana jest składnikami, które nie wpływają pozytywnie na nasz organizm.

Największym problemem jest zawartość cukru w tego typu napojach. Oczywistym jest, że nie ma soku bez cukru, zwłaszcza zrobionego z owoców – to jego nieodłączona część. Jednak o ile przyjmowanie tego typu cukrów nie jest aż tak szkodliwe, o tyle zwykły cukier jest już prawdziwym problemem. Niestety bardzo często w składzie kartonowych napoi jego zawartość jest naprawdę duża. Najgorszym rodzajem cukru jest aspartam, dlatego jeśli jego nazwa widnieje na kartonie, zrezygnuj z zakupu.

W tym dziale  Niezbędne akcesoria do koloryzacji włosów

Równie niepokojące są składniki konserwujące, które dodawane są do soków z prostego powodu – przedłużają datę spożycia soku. Mowa tu zarówno o dacie na opakowaniu, jak również o czasie od momentu otworzenia opakowania. Prawdziwe soki psują się już po kilku godzinach, a spożyte powinny być do 20 minut od ich zrobienia. Niektóre soki kartonowe mogą stać otwarte nawet kilka dni.

Czym cechują się soki z wyciskarki?

Soki z wyciskarki najkrócej mówiąc, są tym, co owoce mają w sobie najlepszego. Posiadają szereg właściwości, które dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Przede wszystkim mogą być uzupełnieniem naszej codziennej diety. Jeżeli żyjesz w biegu wiesz, że to co jesz powinno być lepszej jakości, sięgaj po soki. Zawierają szereg witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego ciała. Ponadto dodają nam energii, poprawiają ogólne samopoczucie, jak również oczyszczają organizm z toksyn. Osoby na dietach chętnie sięgają po soki, zastępując nimi posiłki.

Ponadto nie pozostają bez znaczenia w stosunku do naszego zdrowia. Poprawiają odporność organizmu na wirusy i bakterie, jak również zapobiegają powstawaniu poważnych chorób. Niektórzy nawet sięgają po nie podczas leczenia przewlekłych chorób.

Kiedy spożywać naturalne soki?

Soki wyciskane w domu są wolne od wszelkiego rodzaju substancji chemicznych i konserwujących. Z tego względu ich spożycie powinno nastąpić kilka minut po wykonaniu soku. Ulegają one w bardzo krótkim czasie naturalnemu procesowi psucia. Powinniśmy zwracać na to szczególną uwagę w gorące upalne dni. Jest jednak możliwość spożycia ich na następny dzień od wyciśnięcia, warunkiem jest przechowywanie ich w niskich temperaturach np. lodówce.

W tym dziale  Świeże soki – naturalne wspomagacze płodności

Pora dnia ich spożycia również jest ważna. Najlepiej jest spożywać soki rano. Wspomagają procesy trawienne jakie będą miały miejsce w dalszej części dnia. Nie zaleca się natomiast picie ich na wieczór. Zawierają naturalne cukry, które pochodzą z owoców. Specjaliści do spraw żywienia są zdania, że składniki tego typu nie powinny być spożywane prze snem, ponieważ ciężko się trawią.

Niemniej jednak warto jest sięgać po soki wyciskane samodzielnie, a nie z kartonu. Są smaczne, różnorodne, a co najważniejsze – zdrowe.